Kunniajäsenet

Kunniajäseneksi yhdistys voi kutsua yhdistyksen toimialalla erityisen ansioituneen kotimaisen tai ulkomaisen henkilön.  Ulkomaisten kunniajäsenten kutsuminen on tärkeää suhdetoimintaa. Ulkomaisiksi kunniajäseniksi on kutsuttu kansainvälisesti merkittäviä pediatreja ja henkilöitä, jotka ovat antaneet Suomen pediatrialle tai lastensuojelulle merkittävää tukea. Suomen Lastenlääkäriyhdistyksen ensimmäiseksi kunniajäseneksi kutsuttiin Arvo Ylppö hänen 60-vuotispäivänään v. 1947. Ylppö oli yhdistyksen perustamisen aloitteentekijä ja ensimmäinen puheenjohtaja. Ensimmäinen ulkomainen kunniajäsen, Ruotsin johtava pediatri, Karolinska Institutetin professori ja lastenklinikan ylilääkäri Adolf Lichtenstein, kutsuttiin kolme vuotta myöhemmin. Tarkempaa tietoa kunniajäsenistä on luettavissa jäsenalueella sijaitsevasta historiikista ja vuoden 2005 jälkeen kutsutuista Lastenlääkäriuutisista (1/20081/2009 ja 1/2010).

 

KOTIMAISET KUNNIAJÄSENEKSI KUTSUTUT

 
1. Arvo Ylppö 1947
2. Armas Ruotsalainen 1952 
3. Viljo Rantasalo 1955
4. Ole Enkvist 1965
5. Zaida Eriksson-Lihr 1969
6. Paavo Heiniö 1969
7. Johan Wickström 1969
8. Carl-Erik Räihä 1971
9. Siinto Jäykkä 1975
10. Matti Sulamaa 1978
11. Per-Erik Heikel 1978
12. Niilo Hallman 1980
13. Ruth Wegelius 1981
14. Märta Donner 1985
15. Hilkka Hiekkala 1986
16. Tuomas Peltonen 1986
17. Ole Wasz-Höckert 1986
18. Heikki Kalliala 1987
19. Leena Tuuteri 1987
20. Terttu Arajärvi 1990
21. Holger Hultin 1990
22. Olli Kauste 1990
23. Ilmo Louhimo 1990
24. H.R. Nevanlinna 1990
25. Ossi Pettay 1990
26. Vappu Taipale 1990
27. J.K. Visakorpi 1990
28. Kalle Österlund 1990 .
29. Panu Vilkki 1991
30. Matti Dahl 1995 .
31. Erkki Heikkinen 1995
32. Pentti Hänninen 1995
33. Alf Backman 1996
34. Niilo Kojo 1996
35. Kari Launiala 1996
36. Jaakko Perheentupa 1996
37. Eric-Ivar Wallgren 1996
38. Jorma Viikari 1998
39. Kaisu Juntunen-Backman 2000
40. Ulla Kaski 2000
41. Reijo Norio 2000
42. Pirkko Pelkonen 2000
43. Juhani Rapola 2000
44. Hans  Åkerblom 2000
45. Annlis Söderholm 2003
46. Kari Raivio 2005
47. Martti Siimes 2008
48. Ilkka Välimäki 2008
49. Matti Koivikko 2009
50. Outi Strid 2009
51. Mikko Hallman 2010
52. Olli Simell 2010
53. Markku Heikinheimo 2015
54. Matti Korppi 2015
55. Jussi Mertsola 2015
 

ULKOMAISET KUNNIAJÄSENEKSI KUTSUTUT

 
1. Adolf Lichtenstein Ruotsi 1950
2. Bela Schick USA 1952
3. Guido Fanconi Sveitsi 1953
4. Arvid Wallgren Ruotsi 1953
5. Hans Kleinschmidt Saksa 1954
6. Erich Rominger Saksa 1954.
7. S van Creveld Hollanti 
8. Carl Friderichsen Tanska 1965
9. Leif  Salomonsen Norja 1965
10. Sture Siwe Ruotsi 1965
11. Constantin Choremis Kreikka 1965
12. W Gaisford  Iso-Britannia 1965
13. Heinz Hungerland Saksa 1965
14. Charles Janeway USA 1965
15. E Kerpel-Fronius Unkari 1965
16. A Tur Neuvostoliitto 1965
17. Jean Henri Pierre Jonxis Hollanti 1967
18. John Lind Ruotsi 1967 
19. Andrea  Prader Sveitsi 1968
20. Ettore Rossi  Sveitsi 1968
21. Bo Vahlquist Ruotsi 1969
22. J Houstek  Tsekkoslovakia 1969
23. Tadeusz Chrapowicki  Puola 1970
24. Sidney Farber USA1970
25. Domokos Boda Unkari 1971
26. Ihsan Dogramaci Turkki 1971
27. Boleslaw Górnicki Puola 1971
28. MJ Studenikin Neuvostoliitto 1971
29. Elena Novikova Neuvostoliitto 1974
30. Otto H Wolff  Iso-Britannia 1975
31. Norman Kretchmer USA 1975
32. Ronald S Illingworth Iso-Britannia 1975
33. Thomas Stapleton, Australia 1975
34. Kristbjörn Tryggvason Islanti 1975
35. Robert Debré Ranska 1975
36. Fabio Sereni Italia 1976 
37. A Minkowski Ranska 1976
38. Lothar Weingärtner Saksa 1977
39. Krystyna Bozkova Puola 1979
40. Stig Sjölin Ruotsi 1979
41. Spyros Doxiades Kreikka 1980
42. AA Castro-Franco Peru 1980
43. Angel Ballabriga Espanja 1980
44. Martin Seip Norja 1980.
45. Bent Friis-Hansen Tanska 1980
46. Petter Karlberg Ruotsi 1980; kutsuttu uudelleen 1997
47. Bertil Lindquist Ruotsi 1980
48. Pierre Royer Ranska 1980
49. Rolf Zetterström Ruotsi 1981
50. Gerhard Joppich Saksa 1982
51. Horst Bickel Saksa 1983
52. Hermann Olbing Saksa 1983
53. Walter Teller Saksa 1988
54. Dagfinn Aarskog Norja 1990
55. Eberhard Schmidt Saksa 1990
56. Lars Söderhjelm Ruotsi 1990
57. Leo Tamm Eesti 1990
58. Walter Hitzig Sveitsi 1990
59. June Lloyd Iso-Britannia 1990
60. Jean Rey Ranska 1990
61. Jürgen Külz Saksa 1992
62. Richard Moxon  Iso-Britannia
63. László Mádacsy Unkari 1999
64. Bengt Björksten Tukholma 2000
65. Lea Boston Viro 2000
66. Mary-Ellen Avery USA 2002
67. Jerold Lucey USA 2002
68. Albert Aynsley-Green  Iso-Britannia 2005
69. Martin Ritzén Ruotsi  2005 
70. Niels E. Skakkebaek Tanska 2005
71. Björn Thomasson Ruotsi 2006